3 październik

Co warto wiedzieć o depresji?

Pojęcie depresji na stałe pojawiło się w przestrzeni publicznej. Warto jednak zadać sobie pytanie, co tak naprawdę o niej wiemy?

Depresja przede wszystkim jest zaburzeniem afektywnym. Charakteryzuje się głównie obniżonym nastrojem, spadkiem poczucia własnej wartości i silnym poczuciem winy. Badania wskazują, że w Polsce w 2017 r. na zaburzenia depresyjne chorowało ok. 1,5 mln osób. Natomiast według badań WHO na świecie cierpi na nią 350 mln ludzi. Zaburzenie to najczęściej jest diagnozowane u osób w wieku 20-40 lat. Statystycznie na depresję choruje dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn.

Jak odróżnić depresję od przygnębienia?

Czasem zdarza się, że czujemy się smutni i brak nam energii, i choć zwyczajowo stan ten nazywamy depresyjnym, to z punktu widzenia psychologii depresją nie jest. Jak zatem odróżnić depresję od zwykłego przygnębienia? Należy pamiętać, że bardzo ważny jest czas trwania tego stanu. Aby móc zdiagnozować depresję, objawy powinny się utrzymywać przynajmniej przez dwa tygodnie. W poniższej grafice znajdują się inne wskazówki, które mogą pozwolić nam wstępnie odróżnić depresję od przygnębienia. Choć trzeba zaznaczyć, że to jedynie wskazówki, samą diagnozę powinien przeprowadzić psycholog lub lekarz psychiatra.

Różnice w przygnębieniu i depresji
Diagram przedstawiający różnice w przygnębieniu i depresji

Na podstawie: centrumdobrejterapii.pl i L. Kicińska Zaburzenia nastroju wśród dzieci i nastolatków – na co zwrócić uwagę w kontakcie zdalnym (webrinar)

Czy to już depresja? Jakie są jej objawy

Według Klasyfikacji Chorób ICD-10, aby stwierdzić epizod depresyjny, niezbędne jest utrzymywanie się przez minimum dwa tygodnie jednego z co najmniej dwóch objawów podstawowych oraz co najmniej dwóch objawów dodatkowych. Do objawów podstawowych zaliczamy: obniżony nastrój, utratę zainteresowań i zdolności do radowania się, zmniejszenie energii, które prowadzi do wzmożonej męczliwości. Natomiast objawami dodatkowymi są: osłabienie koncentracji i uwagi, niska samoocena i mała wiara w siebie, poczucie winy i małej wartości, pesymistyczne widzenie przyszłości, myśli i czyny samobójcze, zaburzenia snu, zmiana apetytu.

Zaburzenia w depresji
Diagram przedstawiający zaburzenia towarzyszące depresji

Na podstawie: forumprzeciwdepresji.pl

Depresja – leczenie

Należy pamiętać o tym, że depresja jest zaburzeniem, które nieleczone może nasilać swoje objawy. W przypadku podejrzenia depresji powinno się jak najszybciej zgłosić do psychologa lub psychoterapeuty i lekarza psychiatry. W przypadku tego zaburzenia najczęściej stosuje się jednocześnie farmakoterapię i psychoterapię. Leki powinno się przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, a sam proces farmakoterapii nie powinien być krótszy niż pół roku. W procesie psychoterapii ważne jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której osoba cierpiąca na depresję będzie mogła wyrażać towarzyszące jej myśli, emocje, zachowania i analizować je, a przez to lepiej poznawać siebie. Praca z psychoterapeutą polega również na budowaniu poczucia własnej wartości i odkrywaniu w sobie przekonania, iż:

Ja jestem równie ważny jak inni

Ważne, aby pamiętać o tym, że depresja to nie nasza porażka lub nieumiejętność radzenia sobie w świecie. To choroba, z którą mierzy się wielu ludzi. Podejmując leczenie mamy szansę na powrót do zdrowia i odzyskanie zasobów, by móc cieszyć się życiem. W naszym Centrum prowadzimy również terapię leczenia depresji.